Filmová séria Resident Evil začala pred desiatimi rokmi obstojným prvým dielom, ktorý neprekonal žiaden nasledujúci. Nedávno sa piata časť dostala v lokalizovanej verzii aj na náš trh. Potvrdí Resident Evil 5: Odveta (2012) pravidlo klesajúcej kvality alebo je výnimkou?
Ak poznáte videohry Resident Evil a s rovnomennou filmovou sériou ste sa doposiaľ nestretli, budete nemilo prekvapení. Mená postáv by súhlasili, ale zápletka, situácie a vzťahy medzi nimi nedávajú zmysel. Nepomáha ani skutočnosť, že na svoje predlohy z videohier sa podobajú len približne (napríklad Leon Kennedy je v hrách väčšinou hladko oholený, vo filme, v podaní Johanna Urba, je však úplne zarastený).
Príbeh filmu začína presne tam, kde skončil predošlý diel. Úvodná scéna je pôsobivo natočená a masívne (zne)užíva potenciál 3D. Akčným filmom pristanú veľkolepé otváracie sekvencie v spomalenom čase. V RE: Odveta sú obohatené o scény, kde sa taktiež v spomalenom čase prehráva dej pospiatky, čo pôsobí takmer umelecky.
Škoda, že to hneď pokazí intermezzo, kde Alice (Milla Jovovich) objasňuje udalosti predošlých dielov série. Toto je problém celého filmu, konkrétne scenáru, ktorý si neodpustí „objasňovačky“ pri uvádzaní nových postáv, ale neunúva sa predstavovať postavy prebraté z videohier. Takisto, keďže Odveta je priamym pokračovaním RE: Afterlife (2010), sa akosi počíta s tým, že už poznáme postavy z minulého dielu. Spôsobená nekonzistentnosť je mätúca, pretože nie je jasné, komu sú vysvetľovacie sekvencie určené. Napríklad pre hráča videohier je postava Jill Valentine (Sienna Guillory) dôverne známa, ale Jill vo filme je úplne iná než Jill z hier. Film sa pritom neunúva objasniť, prečo má Jill vo výstrihu akéhosi červeného plastového pavúka a prečo sa pokúša Alice zabiť.
Celý príbeh vlastne nedáva zmysel a masívne vykráda predošlé diely série. Alice sa zobudí niekde v centrále Umbrelly, takmer nahá. Uteká na slobodu, cez chodbu plnú laserov, len aby sa dostala do ešte horšej situácie. Trochu zápletky, zisťujeme, že sme v ďalšom podzemnom komplexe a nakoniec sa film otvorene priznáva, že sa už opakuje. Ale aby toho nebolo málo, prichádza záchranné komando poskladané zo štyroch bielych metrosexuálov a jedného čierneho basketbalistu, ktorý aj v hlbokých mrazoch na Kamčatke pobehuje s rozopnutou bundou a odhalenou hruďou. Vyčerpanosť kreativity autora scenáru (pozn.: Anderson si scenár napísal sám) sa okato prejavuje, keď každý problém vyrieši pokynom k invázii nemŕtvych. Raz by to bolo super, druhýkrát to nevadí... No päťkrát po sebe?
Okrem toho máme výhrady voči „efektu rozbehnutého vlaku“, ktorý je typický najmä pre trilógie. Film začína niekde uprostred príbehu, nič zásadné sa nestane a končí v najnapínavejšej chvíli, keď to už vyzerá, že konečne naberie poriadne obrátky. Ďalší diel je nevyhnutný, dokonca Sony si ho už objednalo, keď Odveta zarobila viac než 200 miliónov dolárov. Otázne je, kto sa na to bude pozerať?!
Ale aby sme na film aj pochválili, dodávame, že hudba nie je zlá a je celkom dobre nastrihaná k filmu (alebo v niektorých pasážach je film dobre nastrihaný k hudbe?). Proste taký bežný štandard, na aký sme zvyknutí. Ak odhliadneme od toho, že Anderson si neodpustí dávať do filmu extra-super-prehnané 3D zábery, tak sa kameramanovi MacPhersonovi celkovo práca vydarila. Mnoho záberov je veľmi pôsobivých. Polovica filmu vyzerá dosť lacno, ale vďaka práci kamery to tá druhá polovica celkom dobre kompenzuje. Práve kvôli tomuto kontrastu vyniká kvalita vydarených záberov.
Verdikt
Nonsens na piatu. Stupídny scenár, tragické herecké výkony, minimálna vernosť k predlohe, mizerné digitálne efekty a nadmerné samoúčelné komponovanie záberov pre 3D. Aj tak sa dá tento film charakterizovať.
Resident Evil: Odveta je, aj keď sme po posledných dvoch hrách dosť znížili očakávania, urážkou mena klasickej série. Ak to takto pôjde ďalej, tak si po natočení ďalšieho dielu bude môcť režisér Anderson podať ruku s Uwe Bollom. Jediné, čo ho zatiaľ drží nad vodou, je kamera Glena MacPhersona, ktorému sa podarilo zachytiť viacero naozaj pôsobivých záberov.
Obsah BR disku
Štedrý je nielen výber zvukových stôp (slovenská chýba) a titulkov, ale aj ponuka bonusov. Ale darmo je bonusov veľa, keď film samotný za nič nestojí. Kto by však chcel spoznať zákulisie tvorby tohto filmu, má na výber zo šiestich filmov o filme, množstvo predĺžených scén, nepodarené zábery i komentáre tvorcov.
Plusy:
+ dobrá kamera
+ veľa bonusového obsahu
Mínusy:
- stupídny príbeh
- nedostatok kreativity
- herecké výkony
- úplne mimo predlohy
Hodnotenie: 30%
Resident Evil: Retribution, USA, 95 min.
Réžia: Paul W. S. Anderson
Scenár: Paul W. S. Anderson
Hudba: tomandandy
Produkcia: Paul W. S. Anderson, Jeremy Bolt, Don Carmody
Hrajú: Milla Jovovich, Sienna Guillory, Michelle Rodriguez, Bingbing Li, Boris Kodjoe, Johann Urb, Shawn Roberts
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám!