Režisér Frank Coraci zastáva vo filmografii USA pozíciu režiséra najmä rodinných komédií. Po finančnom úspechu jeho Zoošetrovateľa (2011) v hlavnej úlohe s Kevinom Jamesom bolo jasné, že dostane peniaze aj na ďalší film. A tak bol do kín v USA minulý rok uvedený Profesor v ringu opäť s Kevinom Jamesom v hlavnej roli. Bohužiaľ, finančný úspech je jediný významnejší v súvislosti s touto rodinnou komédiou.
Keď sa učiteľ biológie Scott Voss (Kevin James) dozvie, že stredná škola nemá dostatočný rozpočet na vedenie pár školských programov, vrátane hudobného, rozhodne sa spraviť všetko pre to, aby učiteľ hudby Marty (Henry Winkler) nedostal padáka. Zhodou okolností zistí, že pokiaľ bude boxovať v MMA, pomôže škole získať potrebné peniaze, 48 000 dolárov. Hoci si jeho úmysel mnohí, ako aj zdravotná sestra Bella (Salma Hayek), spojujú s bláznovstvom, Scott do toho ide tak či onak. Jeho činy spustia inšpiráciu u študentov a senzáciu radosti.
Pokiaľ u vás horný odsek pripomenul v motíve potrebných peňazí vynikajúceho Warriora (2011) a zamyslenie nad tým, či ho cielene nevykráda, hneď vám to môžem potvrdiť. Warrior je však kvalitatívne na úplne inej, ďaleko vyššej méte. Faktom je, že celý námet Profesora v ringu je brak. Takýto typ príbehu sa dá využiť len tak ako Hollywood používa desiatky jemu podobných, t. j. neoriginálne, neslávne a najmä tuctovo. Snímok rozohráva viacero podpríbehov (láska so zdravotnou sestrou, riaditeľ školy, šéf reštaurácie, emigranti snažiaci sa o získanie občianstva), aby svoj príbeh okorenil o väčší počet postáv. Pravdou je, že všetko sú to zbytočnosti s jediným účelom – skončiť ako každý americký film, ktorý nikoho neprekvapí, nikoho nezaujme a hlavne, slúži len na konzumné účely a od reality je vzdialený svetelné roky. Žiadna príbehová línia nemá šťavu, hlbšiu pointu či akýkoľvek tvorivý vklad režiséra snažiaci sa o ozvláštnenie filmu, resp. vybočenie zo zaužívaných klišé. Bohužiaľ, niet sa čomu čudovať, presne takýto typ filmov s tisíckrát videným rozuzlením a pointou tak ohovorenou je v Hollywoode vždy potrebnou dojnou kravou na nasatie rýchlych peňazí bez žiadnych umeleckých hodnôt.
Frank Coraci film točil tiež s jednou osobitou snahou, vzdať hold hudbe. Však to pre ňu sa Scott odváži vstúpiť do ringu. Tento úmysel sa viac-menej podaril. Hudba je dôležitou zložkou zážitku a pomimo tej zloženej od Gregson-Williamsa, zaujme hlavne skvelým výberom licencovanej hudby krásne zladenej s obrazom. A je počuť skutočne všeličo, až zamrzí, že je to jediná hodnotná vlastnosť filmu z naratívnej stránky (významne sa na nej hudba podieľa). Keď už som načal pozitívnejšiu časť filmu, prejdem k tej ďalšej. Za celú dĺžku snímky sa nedostaví nuda. Ani na chvíľu. Tento fakt je vytyčovaný takmer na každom podobnom hollywoodskom filme a zväčša má dobrý základ. Ako aj tu. Film je zostrihaný a zrežírovaný na produkčne nadpriemernej hodnote (t. j. s dobre využitým rozpočtom), čím sa potvrdzuje, že Hollywood netočí filmy zle a ani netočí vyložene zlé filmy, ale točí ich bez inovácií a srdca. Svoje rozprávačské postupy v týchto prípadoch v podstate nevylepšuje.
Osobne sa mi vo filme nepáčilo miestami nevhodné použitie šedivejších farieb. Profesor v ringu má značný komediálny tón, a to spolu so sivými farbami veľmi neladí. Keďže som spomenul komediálny tón, prejdem k hercom, ktorý ho úspešne vytvárajú. Henry Winkler je kvalitný herec. Salma Hayek napriek vyššiemu veku stále plní úlohu krásavice (a aj presvedčivo hrá). No najvýraznejší je Kevin James v hlavnej úlohe. To, že sa mu s režisérom dobre pracuje je z filmu cítiť. V každej scéne je ako doma, ako učiteľ pripomenie mnohé plusy i negatíva zo školských lavíc a ako priemerný boxer vystrúha v mnohých situáciách úsmev na tvári. Zároveň je to najmarkantnejší rozdiel medzi zmieneným Warriorom, ktorý svoj hlavný konflikt a cieľ buduje na značne reálnejších a hlavne existenčných problémoch. Takáto komediálna fraška, akou je Profesor v ringu, svojho inšpirátora nedosahuje ani po päty.
Záverečné hodnotenie
Profesor v ringu nie je zlý film. Jeho slabinou je ale to, že je len ďalším prírastkom k rodine hollywoodskych rodinných komédií. To znamená, že príbeh nijako neobohacuje, je predvídateľný ako pohyby planét, ťažko nabudí pocit, že je reálny a hlavne má tisíc ráz videnú pointu. Divák vie, do čoho ide, čo môže očakávať a to aj dostane – jednoduchú nadpriemernú komédiu, ktorá ho zabaví a v momente keď sa objavia titulky na ňu zabudne. Má však aj nezanedbateľné plusy ako tradične výborné produkčné kvality Hollywoodu, výborný soundtrack a dobre zvolenú a hrajúcu paletu hercov.
Plusy:
+ slušne využitý rozpočet
+ dobrí herci
+ vynikajúci soundtrack
Mínusy:
- tisíckrát videné inde
- rozprávačská šablóna bez snahy o invenciu
Hodnotenie: 55%
Here Comes the Boom, USA, 105 min
Žáner: Komédia / Rodinný
Réžia: Frank Coraci
Hudba: Rupert Gregson-Williams
Obsadenie: Kevin James, Salma Hayek, Henry Winkler, Melissa Peterman, Reggie Lee, Joe Rogan, Greg Germann, Bas Rutten, Frank Coraci, Jeffrey Corazzini, Charice
Na recenziu Blu-Ray verzie poskytol: BONTONFILM
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám!