Úctyhodne sfilmovaná trilógia Pána Prsteňov (2001, 2002, 2003) sa dala ešte zniesť. Avšak z jedinej knihy pre maloletých vytvoriť trilógiu, no to sme ešte nejedli. Netušíme, o čo vlastne ide režisérovi P. Jacksonovi. Tým, že poňal Hobita tak veľkolepo ako Pána Prsteňov, je značne znepokojujúce...
Principiálnym problémom je vrtkavé uchopenie knižnej predlohy a jej samotná interpretácia režisérom. Vlastne to ani nie je interpretácia, ale prispôsobenie príbehu a jeho znásilnenie v prospech paradigmy či vzorca, vytvoreného Jacksonom pri predchádzajúcich filmoch Pán prsteňov: Spoločenstvo prsteňa (2001), Pán prsteňov: Dve veže (2002), Pán prsteňov: Návrat kráľa (2003).
Stalo sa jednoducho to, že sa z predlohy zoškrtalo mnoho príznačného. Didaktika a poučovanie sa vytratilo. Po rozprávkovosti ani nechyrovať. Zdravá a Tolkienom tak trochu umiernená dobrodružnosť sa premenila na Smrtonosnú pascu (1988) vo fantasy ponímaní. Hravosť sa objavuje ako kvapka v mori. Pokora na bode mrazu. To všetko bolo nahradené stálou a na niektorých miestach značne preafektovanou, nútenou fantastikou so štipkou mytológie.
Je pravda, že sa film drží zubami-nechtami predlohy (veď čo iné režisérovi zostáva), no je značne variovaný, pozliepaný (útok vlkov a Goblinov prebiehal súčasne) a všemožne predlžovaný (vítanie trpaslíkov u Bilba). Za účelom lepšieho vykreslenia prostredia, charakterov, myšlienok to asi nebude, alebo...?
Hobit: Neočakávaná cesta sa snaží byť bombastickým, dospelejším, uhladenejším, plastickejším, opravdivejším, no na úkor primárneho účelu Tolkienového diela, ktoré vychádzalo z mnohých zdrojov. Z mosta doprosta, snažia sa nás nalákať do kín na pohyblivé zázračné obrázky s „úžasnými“ efektmi, no bez akejkoľvek funkcie. Míňa sa účinku metóda epických, rýchlych, klesavých a stúpavých efektov či kamery a vlastne vôbec nepôsobia na emóciu prijímateľa.
Naše výhrady ako také by sa dali s určitosťou prehliadnuť, odoslať akosi do teplých krajín, pokiaľ by reálne išlo o úplne diferentné nazeranie na predlohu. Avšak keď scenáristi presne, verne kopírujú repliky jednotlivých postáv (napríklad rozhovor o fráze „Dobré ráno“), divák a zároveň čitateľ začína byť značne zmätený, pretože vníma následne snímok ako inscenáciu, čím práve film nie je. Ak pôjde o znalca predlohy, nastane uňho iba lacné vyhľadávanie totožných scén s publikáciou, čo však ostane stále len na úrovni „bazárového úsmevu“.
Herecké výkony a tým pádom aj oživenie „papierových hrdinov“ je tu na jednej strane zobrazené vcelku vierohodne, aj keď v istých úsekoch hercom dosť krikľavo „utečú opraty z úlohy“. Potom to pôsobí tak, ako keď herec v divadle nachvíľu vystúpi zo svojej úlohy. Áno, je tu prítomná snaha zachytiť uveriteľnejšie príbeh jedného Hobita (bez farebných čiapočiek, detských spevov ľahkých „riekankových“ piesní a nenásilných scénok).
Martin Freeman v úlohe Bilba je veľmi sympatický, no je ako-tak zväzovaný knižným Bublíkom a zarážajúco mu dodáva absolútne inú perspektívu. Tým pádom sa tu mieša detskosť hlavného charakteru s obsedantno-kompulzívnou poruchou. Rovnako pôsobia aj samotní trpaslíci, tí majú raz rozmer spontánnych, zvedavých detí a zároveň sú aj chlapmi s tendenciou fantastických hrdinov.
Nenásilný, nevtieravý, takmer inštrumentálny soundtrack sa spolu s klasickou výpravou a prirodzenými, decentnými, neheroickými kostýmami výborne dopĺňajú a vytvárajú tak plnokrvnú atmosféru Stredozeme, čím sa lepšie snímok približuje k emočnému vplývaniu na diváka.
Hobit: Neočakávaná cesta sa napriek čudnej hybridizácii dobrodružného, fantasy žánru s inscenačnou tendenciou i nepeknému kozmicko-pompéznemu filmárskemu trucu- vrtochu môže včleniť do kategórie divácky obľúbenejších kúskov. Výprava, hudobný podklad, „stará“ herecká zostava a modifikácia charakterov dávajú film do relevantného plusu, avšak sme na pochybách, či ho opätovne diváci dobrovoľne vzhliadnu.
Plusy:
+ výprava
+ soundtrack
+ zachovanie obsadenia
+ vyhratie sa s charaktermi
Mínusy:
- čudná adaptácia
- prehnaná bombastickosť
Hodnotenie: 70%
The Hobbit: An Unexpected Journey, USA/Nový Zéland, 169 min
Žáner: Dobrodružný / Fantasy
Réžia: Peter Jackson
Hudba: Howard Shore
Obsadenie: Martin Freeman, Stephen Hunter, Peter Hambleton, Eric Vespe, Ian McKellen, James Nesbitt, Jeffrey Thomas, John Callen, Graham McTavish, Mark Hadlow, Richard Armitage, Cate Blanchett, Elijah Wood, Andy Serkis, Hugo Weaving, Christopher Lee, Lee Pace, Dean O'Gorman, Aidan Turner, Ian Holm, Adam Brown, Jed Brophy, Conan Stevens
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám!