Len máločo dokáže naštartovať človeka do vášnivej debaty tak ako náboženstvo. Pri hádke o existencii Boha sa neraz rozbehne spúšť neuvážených slov, nepreverených či nevzdelaných obvinení alebo krívd z detstva. A to z oboch strán. A preto nečudo, že názory na film s náboženskou tematikou Chatrč sa zmenili z kritiky filmu na starú známu debatu. Ľudia sú buď proti – film má najnižšie možné hodnotenia odôvodnené protináboženskými názormi - alebo je vychválený do nebies ako život meniace dve hodiny. Ako to teda je?
Jedno poprieť nemožno. Predloha filmu – kniha Chatrč od Williama P. Younga bola New York Times bestsellerom takmer dva roky a ten čas za sa jej predalo cez 10 miliónov kusov. To znamená, že ako kniha, ktorá má priblížiť Boha ľuďom, bola veľmi úspešná. A aj vtedy, napriek svojmu úspechu, mala podobných odporcov ako jej filmová podoba. Nezáleží teda na kvalite filmu či knihy -pokiaľ nesie v sebe nejakú jasnú náboženskú myšlienku, svojich odporcov mať bude. Taktiež ale nemá úplne pravdu ani druhá strana spektra – veriaci, ktorí Chatrč vychvaľujú do nebies. Príbeh chatrče určite posunul nejeden život k hlbšej viere – ale nedokáže tak ovplyvniť každého.
Centrom príbehu je Mack (Sam Wothington), otec troch detí. V živote ho stretlo niečo, po čom je naozaj ťažké ostať verný viere, aj keď ju pred tým praktizoval. Jeho najmladšiu dcéru na rodinnom výlete uniesol muž, ktorý ju následne v starej lesnej chatrči zabil. Jediné, čo Mack po policajnom pátrani našiel, boli jej krvou nasiaknuté šaty a pocit, že Boh, čo by takéto niečo dovolil, nemôže byť ani spravodlivý a ani láskavý. Jeho život ale zmení tajomné pozvanie na miesto, ktoré v ňom vyvoláva toľko bolesti – do chatrče. Po rokoch smútku sa rozhodne, že jediný spôsob, ako svoju bolesť zmeniť, je pozvanie prijať, aj keby tam naňho mal čakať vrah jeho dcéry.
V chatrči ho však čaká niečo neuveriteľné. Boh v podobe troch osôb - Otca (pre Macka má výzor černošskej ženy – Octavia Spencer), Syna (teda Ježiša – Avraham Aviv Alush) a Ducha Svätého (Sumire Matsubara). Mack teda namiesto pomsty nachádza obrátenie, odpustenie a odpoveď na mnohé otázky, ktoré sa môže pýtať nielen veriaci, ale aj nejeden neveriaci.
Čo sa týka grafickej stránky, film zobrazuje Božiu slávu veľkolepo. Okrem morálnych posolstiev sa tak na divákovu dušu snaží zapôsobiť aj vizuálne, čo pri niektorých scénach pôsobí jemne gýčovo. Pokiaľ ste však naladený na správnej vlne, prostredie je podmanivé a atmosféra chatrče na vás spolu s hereckými výkonmi pôsobí príťažlivo. Skrátka je tam maximálne príjemne a nechce sa vám preč. Myslím, že na vykreslenie pocitu blízkosti Boha je Chatrč vydareným filmom.
Celý film je vlastne pohľad, ako veriaci katolík chápe, alebo by aspoň mal chápať, Trojjediného Boha. Tri Božské osoby sú zobrazené trojicou postáv, a teda trojicou hercov. Ich výkonom nemožno nič vytknúť, Octavia Spencer na plátne preteká rodičovskou láskou, Alush je ako Ježiš sympaťák (hoci Mack vo filme povie, že sa s Ježišom cíti najuvoľnenejšie, miesto v mojom srdci aj tak najviac vyhrala Spencer) a Matsubara je ako Duch Svätý očakávane tajomná. Jediné, čo mi na hercoch vadilo, bola postava Tatka (ako bola Božská osoba Otca vo filme označovaná), keď v istý moment filmu nabrala mužskú podobu. Octaviu Spencer vtedy nahradil menej sympatický Graham Greene, no táto kratšia zmena herca našťastie výrazne neovplyvnila kvalitu filmu.
Dej nemá zmysel rozoberať, lebo pri ňom všetko závisí od myšlienky. A tá sa vám buď páči a prijmete ju, alebo nie. Od toho všetkého záleží, či vám dvojhodinová stopáž bude odsýpať rýchlo, alebo budete počítať minúty do konca. Či vás bude priťahovať prostredie, ktoré film vytvoril, alebo budete čakajúc na titulky namrzene hľadieť do mobilu. Skrátka, Chatrč je veľmi subjektívny film.
Divákov teda môžeme podľa miery obľuby filmu rozdeliť na tri skupiny. Prvá, ktorú film ovplyvní najradikálnejšie smerom k lepšiemu, sú ľudia tápajúci. Tí, ktorí sa podobajú Mackovi, teda ktorí prežili nejakú životnú krivdu, ktorú nevedia pochopiť. Alebo aj boli veriaci, len úplne nevedeli, čo to znamená. Druhá kategória sú veriaci, ktorí sú viac zbehlí – vedia, v čo veria a prečo. Tým film až tak veľa nového nedáva – väčšinu ukázaného už prežili aj na vlastnej koži, hoci kto chce, ten si niečo nové, samozrejme, nájde. Tretia kategória sú skeptici a všetci ľudia, ktorí Chatrč videli bez toho, aby vedeli, do čoho idú alebo im skrátka na ich momentálny duševný stav tento film nesadol. Myslím si, že film Chatrč by sa mohol páčiť každému, keby si dokázal pootvoriť srdce a skúsil sa zamyslieť nad otázkou „čo ak?“. No taktiež viem, že rovnako by som mohol žiadať veriaceho, aby si pozrel film proti existencii Boha a chcel by som od neho, aby skúsil zmeniť niečo, čo v obrovskej miere formuje jeho celý život. Preto radšej nechám výber na vás. Podľa vlastného svedomia uvážte, či film Chatrč môže zmeniť váš život – alebo skôr či chcete, aby sa tak stalo.
Naše hodnotenie
Informácie o filme
Chatrč The Shack
- Spojené štáty, 2017, 132 min.
- Žáner: Dráma
- Réžia: Stuart Hazeldine
- Scénar: John Fusco, Andrew Lanham, Destin Daniel Cretton
- Kamera: Declan Quinn
- Hudba: Aaron Zigman
- Obsadenie: Sam Worthington, Radha Mitchell, Octavia Spencer, Graham Greene, Megan Charpentier, Gage Munroe, Ryan Robbins, Carolyn Adair, John Specogna
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám!