Veľký čínsky múr. Po úsekoch sa staval cez tisíc rokov a svojou monumentálnosťou ohuruje svojich návštevníkov dodnes. Na čo ale v skutočnosti slúžil? Žeby na ochranu proti Mongolom? Určite nie, každý predsa vie, že nás chránil proti desivým krvilačným potvorám z vesmíru.
Takúto fantastickú verziu nám vo svojom filme ponúka čínsky režisér Yimou Zhang. Veľký čínsky múr je fantasy výpravný film, ktorý okrem zahraničného producenta, hollywoodskej akcie a efektov ponúka aj špičkového herca Matta Damona v hlavnej úlohe. Taktiež nám mal dať možnosť naučiť sa niečo viac o čínskej kultúre. No po jeho premiére, ktorá bola začiatkom januára, ostali fanúšikovia sklamaní. Ešte aj dnes sa proti nemu píše veľké množstvo negatívnych recenzií. Prečo je to tak? A je naozaj potrebné zakopať Veľký čínsky múr pod čiernu zem, či sa ho azda oplatí vidieť?
Skutočnosť, že na vzdialenom východe môžeme vidieť v hlavnej úlohe belocha, sa dá vo filme ľahko vysvetliť. William Garin (Matt Damon) sa totiž v tejto krajine neocitol náhodou. Spolu so svojim spoločníkom Perom Tovarom (Pedro Pascal) sa do Číny vybrali za účelom nájsť pušný prach a následne na ňom vo svojej domovine zarobiť veľké peniaze. Keď však zablúdia až k Veľkému čínskemu múru, obrovská čínska armáda s premyslenými zbraňami ich poľahky zajme. Až hore na múre zisťujú, že ich hľadanie bolo úspešné a pušný prah tu naozaj je. Avšak, stavba skrýva aj oveľa väčšie tajomstvá a život celej krajiny zrazu začína visieť na vlásku.
Od filmov ako Veľký čínsky múr nečakáte hlboké dialógy a ani veľmi zložitý príbeh. Ak by to tak bolo, užili by ste si nanajvýš iba dve hodiny búchania hlavy a prehodnocovania svojich životných rozhodnutí. Lebo akokoľvek dobrý herec môže Matt Damon byť, William Garin má absolútne nevýrazný charakter. Po svojej temnej minulosti žoldniera (o ktorej je nám povedané v dvoch vetách) sa na múre zo dňa na deň mení na dokonalého hrdinu – spravodlivý, múdry, a hlavne s muškou, ako keby bol dieťaťom Legolasa a Robina Hooda. Ťažko sa zaujímavo hrá niekto, kto je vo svojej podstate iba kôpka hlášok a správnych hodnôt, naprogramovaná konať dobro podľa nezmeniteľného algoritmu. Inak to nie je ani so zvyškom sveta. Odfláknuté sú všetky detaily, charaktery postáv a ich minulosť, dokonca aj pôvod stvorení, ktoré Číne spôsobujú také vrásky na čele (ich príchod je taktiež povedaný v jednej vete – Priletel asteroid, začali z neho vychádzať, útočia na nás každých 60 rokov). Niečo dobré ale na Williamovi ako dokonalom hrdinovi predsa len je. Keď sa spolu s parťákom Perom vrhnú do boja, je to zábava. Nekonečne nereálna a hlúpa, ale zábava. Matt Damon poskakujúc po stenách a otáčajúc sa s lukom v ruke a šípom na tetive dokáže zaujať. A keď sa spoja s Perom do dokonale nacvičených bojových choreografií, zvyšok čínskej armády proti nim vyzerá ako banda detí. No aj čínsky národ má čo ponúknuť. Najzábavnejšia je zrejme ženská jednotka akrobatiek, ktoré proti beštiám bojujú pomocou kopijí v ruke a skokov à la bungee jumping. Je to síce absurdný a neúčinný spôsob boja, ale zato vizuálne veľmi atraktívny. Takže Veľký čínsky múr má svoje prvé plus – akciu. Keď som videl prvú akčnú scénu, v duchu som si hovoril: „Že by tento film predsa stál za pozretie?“ A v tom momente som bol za kladnú odpoveď. Lenže vrcholom akcie bola práve tá prvá scéna, a nevyrovnal sa jej ani záverečný boj.
Veľký čínsky múr sa predsa len niečím líši od zvyšku akčných filmov. Krajinou pôvodu – je to totiž čínsky film. Vlastne je to najdrahší film, aký kedy v Číne vznikol – stál cez sto miliónov dolárov. Je celkom zaujímavé, že film čínskej produkcie, ktorého úlohou zrejme bolo propagovať túto krajinu, až tak
ínskou kultúrou nepresakuje. Máme v ňom síce možnosť pozrieť si orientálny pohreb spojený s krásnym púšťaním lampiónov aj farebnú armádu strážiacu múr pripomínajúcu skittles. V nej sa kombinuje fantázia tvorcov a historické motívy, ktoré dokopy dávajú zaujímavé zbroje odlišných farebných odtieňov určených pre rozličné druhy jednotiek. Inak ale film nijak orientálnu kultúru nepribližuje. Namiesto toho sa nám ale predsa len niečo vsugerovať snaží – ťažko prehliadnuteľnú ideu kolektivizmu. V kontraste s individualizmom vychádza kolektívny duch ako jasný víťaz, ktorý dokáže prekonať aj vyčíňanie nenásytných monštier. A je ťažko obľubovať film, ktorý vám do hlavy silou-mocou tlačí propagandu čínskeho komunistického režimu.
Naše hodnotenie
Informácie o filme
Veľký čínsky múr The Great Wall
- Čína, Spojené štáty, 2017, 104 min.
- Žáner: Mysteriózny, Fantasy, Thriller, Akčný, Dobrodružný
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám!