Poznáte ten pocit, keď sa na niečo veľmi tešíte a neviete sa dočkať, kedy to už príde? Tak presne tento pocit som zažíval pri sledovaní upútavok na Kick-Ass 2. Pôvodný Kick-Ass bola mimoriadne nekorektná pecka, úžasný svet a postavy, s ktorými je radosť pracovať a rozvíjať ich. Od dvojky som očakával absolútny masaker. A dostal som ho. Lenže nie v takej forme, ako som si predstavoval.
Všetci vieme, o čo ide. Jednotka mala úspech u divákov a slušne si na sebe zarobila. A tak treba natočiť pokračovania. Ale keď sa Dave ako Kick-Ass (Aaron Taylor-Johnson) a Mindy (Chloë Grace Moretz) rozhodli ukončiť kariéru superhrdinov, netušili, že to nebude také ľahké. Kick-Ass sa totižto stal vzorom, a tak ho teraz začala nasledovať kopa obdivovateľov. A ani Red Mist (Christopher Mintz-Plasse), s novým superzločineckým alter egom, Mother Fucker, ešte nepovedal posledné slovo. Žiaľ, tento príbeh sa neskončí šťastne. Stane sa to vďaka zrade v jadre tímu, a môže za to ten, od ktorého by ste to čakali najmenej. Jeho nový adoptívny otec, režisér a scenárista v jednej osobe, Jeff Wadlow.
Prvý Kick-Ass zožal svoj úspech predovšetkým vďaka tomu, že sa dosť verne držal komiksovej predlohy. Za komiksom stojí Mark Millar, šikovný rozprávač, ale pri čítaní Kick-Ass nadobúda človek podozrenie, či nie je tak trochu psychopat. Nič mu nie je sväté, a predkladá nám obrazy ako napríklad: 12-ročné strieľajúce sa deti, znásilnenia, streľbu do civilistov na ulici a podobne. Matthew Vaughn sa nebál, a zadaptoval komiks pomerne presne, so všetkou brutalitou, ktorá k tomu patrí. Jeff Wadlow sa na toto neodvážil a tak sa pustil do škrtania. Povyškrtával z komiksu Kick-Ass 2, ktorý je hlavnou inšpiráciou scenáru (inak vrelo odporúčam) najbrutálnejšie scény, a pridal niečo vlastné. Nanešťastie, jeho autorské zmeny sú všetky príšerné.
Najhoršie to je na poli vtipov. Pokiaľ sa režisér snažil pridať nejaký vlastný vtip, v lepšom prípade som zachoval kamennú tvár, a v tom horšom ma premohol prudký pocit trápnosti. Aj nekorektnosť totiž treba podať správne. Wadlow to nanešťastie poňal tak, že z hercov tryskajú telesné tekutiny ako z menšieho vodného dela, čo pôsobí značne nechutne a nereálne.
Vďaka šialenému škrtaniu je film aj po príbehovej stránke ťažký podpriemer. Pôvodný príbeh rozprával o superhrdinoch v reálnom svete. Bolo z neho cítiť, že byť samozvaným ochrancom mesta niečo stojí a cena je mimoriadne vysoká. V novinke už reálny svet neexistuje. Udalosti už neprebiehajú podľa reálnej logiky, ale podľa logiky filmovej. A tu vidím najväčší nedostatok snímky. Postavy začali konať podľa klišé šablón Hollywoodu, a to bolí. Svet sa prispôsobil scenáristovým prianiam a už dávno to nie je tá neľútostná realita všedného dňa. A tak sa nám stane, že jedna žena v priebehu piatich minút pozabíja tucet policajtov a vyhodí do vzduchu zo päť policajných áut. To sa dá ešte prehltnúť. Ale keď počas posledného súboja všetci dobrí prežijú takmer bez škrabanca, a všetci zlí dostanú na hubu, je to popretím všetkého, na čom pôvodný komiks staval.
Chloë Grace Moretz ako Mindy bola jedným z hlavných ťahúňov jednotky, a veru sa o to snaží aj teraz. Režisér chcel dať jej postave oproti komiksu viac priestoru, no namiesto toho ju obral o tretí rozmer, rozum a aj o pocity a myšlienky, ktoré by malo 15-ročné dievča v jej situácii prežívať. Mindin otec je mŕtvy, ona do hrobu poslala už pekných pár desiatok ľudí, a mňa by určite zaujímalo, ako to bude pôsobiť na jej psychický stav. Ááále nie – namiesto toho sa budú riešiť problémy s kráľovnou triedy, s randením, zapadnutím do kolektívu, a to všetko na úrovni podpriemernej stredoškolskej komédie. Mindine spolužiačky v triede sú len šablóny niečoho predtým videného a lepšie spracovaného. Len s tým rozdielom, že nadávajú ako posledný robotník v krčme. Táto celá línia je vymyslená dodatočne pre film a je krásne vidieť, ako veľmi sa do príbehu nehodí
Ani ostatné „vylepšenia“ príbehu nedopadli najslávnejšie. Dejová línia s Kick-Assovými dvoma najlepšími kamarátmi je ako na poli logiky, tak aj emócií, úplne mimo. Správny hrdina by mal mať voči sebe mocného nepriateľa, no to, čo predvádza Mother Fucker (Christopher Mintz-Plasse) je na zaplakanie. Jedná sa o najväčšieho šmejda v komikse, a tak bola aj jeho postava zoškrtaná najviac. V komikse bol desivým šialencom, neštítiacim sa naozaj ničoho. Film z neho spravil prehrávajúcu humornú postavičku.
Celkovo je scenár plný nelogickostí. Obzvlášť prekypuje postavami, ktoré sa na plátne len tak mihnú, a nechajú diváka rozmýšľať nad tým, prečo vlastne vo filme sú a akému slúžia účelu.
Napriek všetkému, film celkom slušne ubieha a nijak zvlášť nenudí. Niekde v dvoch tretinách ale začne strácať tempo, aby ho v závere stratil úplne, a ponúkol divákom útrpný ničím nezaujímavý konečný súboj dobra proti zlu.
Kick Ass 2 ale koniec koncov nie je až taký zlý film. A ak by som predtým nevidel skvelú jednotku a nepoznal komiks, pravdepodobne by som mu aj veľa vecí odpustil, a asi by sa mi páčil. Ale takto nie. Tento film sa previnil neodpustiteľným hriechom. Previnil sa tým, že sprznil môj obľúbený svet a mojich obľúbených hrdinov. A preto si lepšie hodnotenie nezaslúži.
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám!