Ladislav Kaboš sa po filmoch Krvavé piesky Líbye a Ľudia na hranici vracia opäť so silnou aktuálnou tematikou a kladie otázky, na ktoré sa ťažko odpovedá. Tentokrát ide o rómsky problém, ktorého korene siahajú veľmi hlboko a rastú už nejaký ten rok.
Film Všetky moje deti jasne dokazuje, že rómska problematika nie je slovenským filmárom ľahostajná a stále majú potrebu na ňu upozorňovať. Po nedávnych filmoch o Rómoch ako Cigáni idú do volieb Jaroslava Vojteka, či Zvonky šťastia Mareka Šulíka a Jany Bučkovej, ktoré by sme mohli označiť okrem dokumentu aj za komédie, prišiel tentokrát odlišný pohľad so silnou výpovednou hodnotou.
Hlavnú postavu filmu, katolíckeho kňaza Mariána Kuffu, sledujeme v osadách na východe Slovenska, kde sa snaží pomôcť tým, čo to potrebujú. Musí si však dávať pozor na to, aby pri podávaní prstu neprišiel o celú ruku. Kuffu prevažnú časť filmu vidíme, ako pomáha Rómom s výstavbou a rekonštrukciou chatrčí, so zlepšením životných podmienok a aj morálky, ktorej tam príliš nie je. Keď pracuje, tak v montérkach a tričku a popritom rozpráva o viere a nádeji. Slová, ktoré možno na prvý pohľad znejú príliš naivne a pre niekoho možno smiešne, však rozhodne stoja za vypočutie. Jeho odvaha, snaha a odhodlanie pomáhaťaj napriek tomu, že niekedy doslova riskuje svoj život, si bez pochyby zaslúži obrovský obdiv.
Marián Kuffa má s pomáhaním ľudom z okraja spoločnosti nemalé skúsenosti, a tak určite vie, o čom hovorí. Pomoc prostitútkam, alkoholikom, či narkomanom, ktorým sa tiež venuje, však vo filme neuvidíte. To, čo uvidíte bude všadeprítomná špina, komplikovaná a ťažko uchopiteľná masa ľudí a extrémne ťažké podmienky, v ktorých musia každý deň fungovať, ukázané bez akéhokoľvek prikrášlenia. Autenticita filmu je znásobená tým, že bol natočený časozberne, a tak vidíme život jeho hrdinov vo väčšom časovom úseku.
Ladislav Kaboš si popri Kuffovi vybral zopár jedincov, ktorých sleduje a podáva nám ich výpoveď o neľahkom živote v osade, či problémoch s nezamestnanosťou. Popri sledovaní týchto menších príbehov je krásne vidno naozaj citlivý režijný prístup, dôraz na postavy a dávku empatie. Napriek tomu, že sa občas Rómovia pred kamerou správajú až príliš dobre a divák cítiistú pretvárku, prídu momenty, keďim uverí a súcití s nimi. Sú však prezentovaní presne takí, akí naozaj sú. Na povrch tak samozrejme vyjde aj ich agresivita, klamanie, závisť a nenásytnosť, ale aj pracovitosť, ľútosť a priznanie si vlastných chýb. Takisto je zobrazená aj ich typická náruživosť do hudby, tanca a temperament, ktorý majú už od narodenia v krvi.
I keď film pracuje s tematikou, ktorá nie je práve každému po chuti a niektoré zábery pôsobia naozaj ťaživo a depresívne, prídu aj tie, ktoré vyčaria úsmev na tvári a všetko na chvíľu odľahčia. Zaujímavým prvkom je aj hudba Martina Dohnala, ktorá nepôsobí vtieravo a nie je z nej cítiť žiadnu vynútenú sentimentálnosť. Všetko je tak správne vyvážené.
Všetky moje deti je dokumentom, ktorý neponúkne až tak veľa po formálnej stránke, ale jeho sila je práve v obsahu a výpovednej hodnote. Je to dokument, ktorý je potrebný, prínosný a dôležitý. A to práve tým, že ukazuje iný pohľad ako ten, ktorý dostanete v televíznych novinách v krátkej reportáži z rómskej osady, po ktorej zostanú len samé nadávky a nenávistné reči. Film je pútavou a zaujímavou sondou do života Rómskeho etnika a siaha až na ich úplne dno spôsobom, ktorý tu, dovolím si tvrdiť, v rámci dokumentárnych filmov, ešte nebol. Napriek tomu, že pomoc tejto komunite a vyriešenie jej problému je „na dlhé lakte“, tento dokument aspoň ukazuje cestu. Malo by ho vidieť čo najviac ľudí a najmä Slovákov, pretože môže zmeniť ich názor a prístup k Rómom. Naviac si možno človek aj uvedomí, ako sa má v tom svojom príbytku a v teple vlastne dobre.
Informácie o filme
Réžia: Ladislav Kaboš
Scénar: Ladislav Kaboš, Svatava Marie Kabošová
Kamera: Michael Kaboš
Hudba: Martin Dohnal
Naše hodnotenie
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám!