To, čo bolo pôvodne len explozívnym krátkym trailerom sa pred 3 rokmi stalo celovečerným explozívnym filmom v béčkovom podaní ako má byť. Človek, ktorý za tým stál, známy texaský režisér Robert Rodriguez, si však dobre uvedomoval, že úspech jedného filmu môže znamenať aj úspech prípadnej dvojky a trojky. Preto teraz v kinách beží Machete zabíja s tým, že o dva roky ho bude nasledovať kontinuálne nadväzujúca trojka. Ako však musímebohužiaľ priznať, na jednotku sa nový film ani zďaleka nechytá.
Machetemu (Danny Trejo) počas rutinnej operácie zabijú kolegyňu a narafičia to naňho. Trestom smrti to však našťastie neskončí. Je potrebné totiž zachraňovať svet od hrozby menom smrtiaca raketa namierenej na Washington DC. Macheteho pomoc si pritom vyžiada samotný prezident (Charlie Sheen) s ponukou, akú Machete nemôže odmietnuť – konečne riadne občianstvo USA a odstránenie celého registra trestov. Stopy ho zavedú až do Mexika k obchodníkovi so zbraňami a veľkému technologickému magnátovi Lutherovi Vozovi (Mel Gibson). Zároveň však zistí, že zničeniu sveta a nastoleniu anarchie môže zabrániť len on sám s jeho vernou mačetou.
Pridajte si k horným riadkom časový spínač na bombe a dostanete najbéčkovejší a najamerickejší scenár roka. To by však bolo vcelku okej, veď aj pôvodný Machete (2010) mal veľmi konvenčný príbeh. To je konieckoncov aj poznávacím znakom béčka. Umenie je však dotiahnuť to s transparentným scenáromčo najďalej. Výborne to ovláda napríklad John Carpenter. V čom je teda rozdiel medzi jednotkou a dvojkou aj keď disponujú rovnakými predpokladmi? Machete zabíja nemá okrem rôznych spôsobov zabíjania a ksichtenia Dannyho Treja čo ponúknuť. Robert Rodriguez ani zďaleka nerežíruje tento diel s ľahkosťou jednotky. A hoci je tento počin uvedomelý a sám seba paroduje, divák sa na tom zasmeje len občas. Odrádza ho od toho pomalý a veľmi stereotypný vývoj príbehu, ktorý mnohým vtipom prepožičiava až príliš lacný a trápny vzhľad. Potvrdzuje sa, že to, čo fungovalo raz, nemusí fungovať aj druhýkrát. Samotné obsadenie však podáva civilné, v daných podmienkach dobré výkony. Ale na to koľko hviezd si Rodriguez do filmu nabral, ich využil nedostatočne.
Úplne jasne tu na kontinuitu a stráviteľnosť snímky zle pôsobí rozdelenie na dve polovice, resp. aj na dva filmy, pretože tento druhý diel pôsobí ako predohra k dielu tretiemu.Machete zabíja tým zabíja možnosť vyšantiť sa na jednom poli naplno, svojho záporáka, stvárneného štýlovo hrajúcim Melom Gibsonom, odsúva scenáristickými kľučkami postupne ďalej a ďalej a vytasí s ním až v druhej polovici filmu. Tá prvá sa tak násilne preťahuje nezáživnou pasážou cestovania Machete s Mendezom. Pokiaľ podľa týchto viet tušíte, že druhá polovica filmu je lepšia, máte pravdu. Až vtedy sa z Machete zabíja stáva film, ktorý ukazuje, že vie aj pobaviť. V tejto sekvencii nielenže prináša aj známejšie postavy z jednotky, ale utrháva sa z reťaze smršťou strelených nápadov a odkazov najmä na Hviezdne vojny a sci-fi filmy 50. a 60. rokov. To evokuje predovšetkým svojou výpravou, ktorá vykúzli úsmev na tvári a prisľubuje aspoň jedno – pravá zábava, ak to Rodriguez dokáže, nastane až v Machete zabíja opäť... vo vesmíre! Na toto tretie pokračovanie si však budeme musieť ešte počkať do roku 2015.
Hoci je delenie filmu na dobrú a zlú pasáž nechcenou oštarou, stále ju musím využiť. Spomínaná druhá pasáž má proste viac pamätného a lepšieho, ako tá začiatočná. A to napríklad hudbu a väčšiu vizuálnu utrhnutosť, aj čo sa týka nutného zabíjania (nedôjde len na mačety). Zmieniť ešte musím veľmi obratnú dekonštrukciu klišé prvkov, vrátane samotnej bomby, či použitie metaodkazov na prvý film a Dannyho Treja osobne. Pri tomto ostanem. Navrávať si, že Danny Trejo je dobrý herec, je rovnaký nezmysel ako vravieť si, že Zem je plochá. Tento profesionálny neherec sa vždy vedel len ksichtiť a pomáhať tým svojej vlastnej legende. A nie je to inak aj v Machete zabíja. „Záhradník“, ako si vyslúžil Machete v pôvodnom diele svoju ďalšiu prezývku nehrá, ale vie sa veľmi dobre ksichtiť, čím len prispieva k uvoľnenému tónu filmu.
Vidieť Treja v niektorých kostýmoch a pozíciách je na nezaplatenie. Jeho potenciál ako hlavného predstaviteľa však bol zanedbaný, ako vlastne takmer všetko z pôvodného filmu. Čo napríklad? Rodriguez sa už vykašľal na budovanie jeho postavy a na zbrane, ktoré inak vo svojich filmoch bez hraníc využíva – ženy. A keď ich využíva, robí to fádne a zaváňa to nútenosťou. Vydarených vtipov je len zopár. Jednoducho tu chýba olej, ktorý by celý, inak úprimne vtipne myslený mix nápadov zapracoval do fungujúceho motora. Machete zabíja nielenže nedosahuje úroveň svojho predchodcu, dištancuje sa od neho takmer vo všetkom. Jediné, čo vám ponúknesú občasné záblesky pozitívnych vlastností, ktoré však bez dostatočnej filmárskej noblesy vyniknú do prázdna. A to aj napriek podstatne lepšej druhej polovici, ktorá je, verím, prísľubom lepšieho zavŕšenia trilógie.
Informácie o filme
Réžia: Robert Rodriguez
Scénar: Kyle Ward
Kamera: Robert Rodriguez
Hudba: Robert Rodriguez
Obsadenie: Danny Trejo, Michelle Rodriguez, Jessica Alba, Demián Bichir, Mel Gibson, Amber Heard, Sofía Vergara, Charlie Sheen, Lady Gaga, Alexa Vega, Vanessa Anne Hudgens, Cuba Gooding Jr., Edward James Olmos, William Sadler, Tom Savini, Electra Avellán, Elise Avellán, Antonio Banderas, Walton Goggins, Marko Zaror
Naše hodnotenie
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám!