Snímka Temné Tiene, od známeho filmára Tima Burtona, sa na plátna kín dostala tesne pred začiatkom leta. Filmy tohto kalifornského režiséra boli vždy tak trochu mimo hlavný prúd, predovšetkým kvôli Burtonovej osobitej fantázii a špecifickej záľube v najrôznejších príšerách a ich príbehoch podfarbených vizuálne pestrou atmosférou. Ani Temné Tiene z tohto smeru nevybočujú.
Zámožný šľachtic Barnabas Collins (Johnny Depp) žije v štáte Maine v USA dlhé roky bezstarostne so svojou rodinou. Keď odmietne prijať lásku zvodnej a diabolskej čarodejnice Angelique (Eva Green), odhodlá sa mu zničiť jeho život kliatbami a nešťastím v láske. Doženie ho tak ďaleko, až sa rozhodne kvôli nešťastiu sám zabiť. Prešibaná čarodejnica ho však premení v upíra, aby naveky žialil alebo bol len s ňou. Keď ju odmietne aj vtedy, uzavrie ho do truhly a zakope hlboko pod zem... Po takmer dvoch storočiach (rok 1972) však pri kopaní základov budovy odhalia robotníci podivnú truhlu. Upír Barnabas je voľný... a navráti sa do svojho sídla Collinswood, aby obnovil slávu svojho zašlého rodu. Zlá čarodejnica ho však opäť chce a ak sa nepodvolí, je ochotná ho zničiť...
Toľko k príbehu. Tim Burton v ňom vzdáva hold slávnemu seriálu Dark Shadows (1966) a nadväzuje naňho v postavách a aj v snahe evokovať pocit pozerania sa na seriál. Spomenuli sme dokopy dve postavy, avšak vedzte, že Burton si prichystal celú sadu schematických a (na štýl originálneho sitcomu) nepozmenených, no vcelku slušných postáv s vydarenými vzájomnými interakciami. Napomáha k tomu bezpochyby Timova dlhoročná skúsenosť s režírovaním. Takmer každá scéna je z tohto hľadiska istým spôsobom zaujímavá, či už sa pozrieme na kompozíciu a harmóniu scény alebo špičkovú strihovú skladbu. K tej treba spomenúť aj prácu kameramana Bruna Delbonnela, ktorý pracoval aj na slávnej Amélii z Montmartru (2001). Vo svojom remesle totiž používa osvedčené techniky v profesionálnej a vďaka spomínanej kompozícii aj klasicky štandardnej hollywoodskej prezentácii.
Pri technickej stránke ešte chvíľu ostaneme a síce, krásny vizuálny štýl 70. rokov odkazuje na 60. roky a vzdáva hold klasickým vizuálom starších hororov. Vcelku dokonca film ani nie je temný, skôr naopak, je plný svetla a pre oko zaujímavý po celú stopáž. Áno, po celú stopáž, avšak... Zatiaľ čo hodina a pol filmu je prakticky slušne natočeným filmom, posledných dvadsať minút predstavujúcich vyvrcholenie úplne eliminuje pocit z celistvosti filmu. Nielenže v tomto bode dochádza k zbytočnej vizuálnej prekombinovanosti a tuctovosti, ale aj samotné sedemdesiate roky sa akoby stali len ozvenou a nastúpil moderný Hollywood. Avšak nie v jeho dobrej forme. Posledných 20 minút bolo plných produkčných a scenáristických chýb, nulovej kauzality, ktorá narušila konzistenciu rozprávania príbehu a násilne doplnené vyústenia vo vyvrcholení. Navyše v chabých digitálnych efektoch...
Rozhodným negatívom je aj samotná (ne)previazanosť diania s divákom. Tam, kde by mal pozorovateľ filmu cítiť isté emócie, necíti nič významné. Áno, na postavách občas človeku začne záležať, ale je to skôr rýchlo chladnúci pocit nedokončenej režisérovej snahy. Dôvodom je Burtonova orientácia na plátno a nie na hľadisko. Scenár a postavy sú štylizované tak teatrálne a odosobnene, až sa zabudlo, že musia vytvoriť aj tak potrebný vzťah k divákovi. Nakoniec ich iba sleduje, avšak necíti ich boje v potrebnej útočnej konfrontácii. Skrátka sa dobre pobavíte, no žiadna ukrytá správa pod prejavmi vás nečaká. To je iste následkom spomínanej sitcomovej povahy plnej neutrálnosti, avšak v celovečernom filme na štýl klasických hororov by emócie mali byť jednou z kľúčových vlastností filmu, či už je tam snaha o zachytenie sitcomu alebo nie.
Ako je tomu u Burtona už klasikou – hlavnej úlohy sa ujal jeho obľúbený herec Johnny Depp. V roli upíra Barnabasa je výborný. Svojím krásnym akcentom vie svoju postavu, ktorá má problém pochopiť novú podobu sveta (po dvoch storočiach by to mal asi každý), hrať bravúrne, od vystupovania až po jeho vyjadrovanie. Plusové sú v tomto smere aj ďalšie hviezdne tváre ako vynikajúca Michelle Pfeiffer, Helena Bonham Carter v úlohe alkoholičky/psychiatričky či mladá Chloë Grace Moretz, ktorá zažiarila vo filme Kick Ass (2010). Posledná spomenutá je v tomto filme však skôr trápna ako kvalitná.
Prejdime na hudbu od Dannyho Elfmana, ktorá je nevýrazná, z väčšej časti pozostáva soundtrack z licencovaných zlatých hitov toho obdobia, čo pri niektorých skutočne fajn piesňach rozžiari úsmev na tvári. Pohodová pozerateľnosť filmu je iste spôsobená aj silnou producentskou skupinou, v ktorej okrem Johnnyho Deppa tróni napríklad Bruce Berman a Christi Dembrowski. Berman produkoval legendárny Matrix (1999) či Gran Torino (2008) a Christi sa podieľala na Hugovi (2011) a z výraznejších titulov aj na trilógii Pirátov Karibiku. Tých 113 minút zbehne pri tomto filme skrátka ako voda, snáď až na spomínanú poslednú (otrasnú) „dvadsaťminútovku“.
Záverečné hodnotenie
Temné Tiene sú krásne natočeným, pohodovo pozerateľným, u väčšiny postáv výborne zahraným, no emocionálne prázdnym filmom. Tim Burton je dobrý režisér, avšak mu dochádzajú nápady, všetko len prebral, vracia sa k prežitým konvenciám klasického hororu a posledných 20 minút len dokazuje celkovú strnulosť tohto filmu, ktorý patrí k tomu najslabšiemu, čo kedy Burton vytvoril. Na jeho remesle v tomto snímku je však pozitívne vidieť aj jeho skúsenosti v bezchybných, opäť teatrálnych kompozíciách (ktoré sú v závere dosť zlé), ale naopak slabosť filmu vidno v spracovaní jednotlivých plochých postáv vyvodených zo sitcomu. Napriek ľahkému „béčkovému“ scenáru príbeh dáva zmysel, čo je tiež plus. Pri tomto produkte sa však hrá s postavami a ich motívmi, no zabúda na divákov náhľad a potrebu spojiť tieto dve entity – dianie na plátne a prístup diváka k tomu, čo vidí. Posledných dvadsať minút navyše režisér využil ako ukážku tuctovosti a oproti zvyšku filmu pôsobia proste zle, nemiestne, absolútne nevhodne a násilne. Každopádne je tento film veľmi príjemnou spoločnosťou na zahnanie nudy. Poteší skvelou kamerou a klasickou štylizáciou. Efekty sú nanič, parádne a náležite hrajúce obsadenie je nevyužitým potenciálom, keďže hrali sitcomové neoriginálne postavy. Teatrálnu atmosféru, ktorá zachraňuje túto poctu klasickým hororom, však Burton trhá v posledných 20 minútach. Na momentálne vychádzajúcom Blu-Ray disku vás okrem štandardne úžasného full HD obrazu čakajú aj vynechané scény a bonusy i pestrá ponuka titulkov a český dabing.
Informácie o filme
Réžia: Tim Burton
Hudba: Danny Elfman
Obsadenie: Johnny Depp, Michelle Pfeiffer, Helena Bonham Carter, Eva Green, Jackie Earle Haley, Jonny Lee Miller, Chloë Grace Moretz, Bella Heathcote, Gulliver McGrath, Christopher Lee, Hannah Murray, Alice Cooper, Jonathan Frid, David Selby, Thomas McDonell, Lara Parker, Jeff Mash
Naše hodnotenie
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám!