V roku 2005 Batman začína otriasol filmovým svetom a vrátil ľuďom vieru vo filmové adaptácie komixov. Tento rok bola trilógia inšpirovaná komixovým spracovaním príbehu o Batmanovi z pera Franka Millera zakončená filmom Návrat temného rytiera. Stojí za to si ho vychutnať?
Nemusíme polemizovať o kvalitách predošlej série filmov o Batmanovi. Od prvého vydareného spracovania od Tima Burtona (1989) to s ňou išlo dolu vodou, napriek hviezdnemu obsadeniu. Preto len málokto veril tomu, že sa vtedy ešte relatívne neznámemu Nolanovi podarí natočiť aspoň dobrý film s Batmanom. Batman začína bol, prekvapivo, výborný a svojim úspechom započal jednu z najlepších moderných filmových trilógií.
Filmy Chrisa Nolana majú jediný problém – s každým dalším dvihne latku očakávaní o niečo vyššie. Megaúspešný Temný rytier (2008) sa automaticky zaradil medzi najlepšie filmy všetkých čias a tak sa Návrat temného rytiera dostal do nezávideniahodnej pozície ešte dlho predtým, ako sa vôbec začal natáčať.
Príbeh filmu sleduje Brucea Wayna osem rokov po konci Temného rytiera. Bruce je zatrpknutý pán, ktorý zavesil Batmana na klinec a ostáva uzavretý pred svetom vo svojom sídle. Odtrhnutý od sveta, nevidí, ako sa v Gotham City šíri nové zlo. Zlo, ktoré nebude môcť už dlho ignorovať.
Film uzatvára celú trilógiu s Christianom Baleom. Nolan vhodným spôsobom plní svoj sľub, že žiadny ďalší film o Batmanovi nenatočí. Samozrejme, ak by chcel, mohol by, ale bolo by to pravdepodobne veľmi umelé znásilnenie ukončeného príbehu. (pozn. autora: Batman samotný by sa mal dočkať reštartu v plánovanom filme Justice League of America, podľa kánonu komixu sa však jedná o úplne iného Batmana)
Hlavnou zmenou v Návrate temného rytiera je posun hľadiska zo zamerania sa dominantne na jedného hrdinu k roztriešteniu pozornosti na viacerých aktérov, hybateľov deja. Narácia je komunikatívnejšia a film tak v podstate nadobúda epické rozmery rozprávaním o činoch veľkých mužov a žien. Dôraz je kladený na zobrazenie kontrastu medzi masami ľudí, ktorí nečinne prihliadajú a oddávajú sa napospas svojmu osudu, a silnými jedincami, ktorí sa nevzdávajú a prekonávajú seba samých v urputnom boji až do úplného konca.
Vykreslenie silných charakterov by nebolo možné bez špičkového hereckého obsadenia. Osem postáv, ktoré vo filme zohrávajú kľúčové úlohy, zobrazili známi a osvedčení herci. Christian Bale podáva, ako tradične, skvelý výkon a surovo verne zobrazuje Batmana po vzore Millerovho presláveného komixu. Rovnako Michael Caine (Alfréd), Gary Oldman (komisár Gordon) a Morgan Freeman (Fox) hrajú výborne, ale kvalita ich výkonov ani charaktery nimi zobrazených postáv sa výrazne nezmenili oproti predošlým dielom.
Zaujímavejšia je štvorica nových hercov/postáv. Batmanov protivník, Bane (Tom Hardy) je inteligentný psychopat, antihrdina, akému doposiaľ Batman nečelil. Zároveň sa jedná o jednu z menej „prefláknutých“ postáv z komixov, takže pôsobí sviežo a neotrepane. Vzhľadom na to, že mu počas filmu vlastne nikdy nevidíme tvár (okrem jedného zlomku sekundy) a jeho postave dominuje len výrazná gestika a hlas, ťažko prisúdiť výsledný efekt nesporne talentovanému Hardymu. Najvyššie zásluhy si v tomto prípade odnášajú brilantný scenár a dobre napísané repliky.
Výraznejší je policajt Blake (Joseph Gordon-Levitt). Je stelesnením morálky bez kompromisov, neochvejného dodržiavania vlastného hodnotového rebríčku. Vo filme zobrazuje boj za zachovanie zdravého rozumu a za to, čo je morálne správne. Joseph Gordon-Levitt vo svojej roli exceluje, hrá presvedčivo a dokazuje, že vo vedľajších úlohách „dospelých“ filmov už vyzrel natoľko, aby si zaslúžil hlavné úlohy v ďalších kvalitných filmoch (pozn. autora: už sa stalo vo výbornom Looperovi).
Dve ženské postavy prinášajú do filmu svieži vietor, Anne Hathaway v roli Catwoman a Marion Cotillard ako Miranda. Obe sú zvodné, obe flirtujú s Bruceom Waynom, obe vo filme zohrávajú kľúčové úlohy, ale ani jedna z nich nepodáva tak výrazný výkon ako mužskí protagonisti.
Christopher Nolan v tomto filme dokazuje, že najlepšie píše scenáre v spolupráci so svojím bratom Jonathanom. Keď sa držia relatívne kompaktného príbehu, dokážu vytvoriť epický film bez výraznejších dier v logike. Práveže ucelenosť a kompaktnosť príbehu, koncentrujúca sa okolo niekoľkých hlavných postáv, dodávajú filmu napriek jeho rozmerom komornú atmosféru.
Ale herci, scenár a réžia ani zďaleka nie sú všetko. V Návrate temného rytiera zohráva veľkú úlohu aj absolútne fantastická hudba Hansa Zimmera a skvelá kamera Wallyho Pfistera. Obaja patria k stálym spolupracovníkom na Nolanových filmoch a nemalou mierou sa podieľajú na kvalite výsledných diel.
Komu by nestačil samotný film, dostane na BR disku množstvo bonusov. Popravde, už dlho sme nevideli tak „nadupaný“ obsah, čo sa týka množstva aj kvality. Nájdete tu množstvo dokumentárnych filmov o natáčaní filmu, o tvorení najnáročnejších scén a podobne.
Informácie o filme
Réžia: Guillermo del Toro
Scenár: Travis Beacham, Guillermo del Toro
Kamera: Guillermo Navarro
Hudba: Ramin Djawadi
Obsadenie: Christian Bale, Gary Oldman, Tom Hardy, Joseph Gordon-Levitt, Anne Hathaway, Marion Cotillard, Morgan Freeman, Michael Caine, Matthew Modine
Produkcia: Warner Bros.
Naše hodnotenie
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám!