Grécka mytológia bola vždy bohatým zdrojom námetov fantasy filmov. Niektoré sa už, ako inak, recyklujú. Nie je tomu inak ani s príbehom o silákovi a polobohovi Herkulovi, ktorý bol spracovaný v najrôznejších podobách hneď v desiatkach filmov. Najnovšie dva hollywoodske filmy, navzájom však nesúvisiace, jeho príbeh oprašujú s pridaním digitálnych efektov. Zatiaľ, čo na ten s Dwayneom Johnsonom si ešte počkáme, Herkules: Zrod Legendy od fínskeho režiséra Rennyho Harlina môžeme vzhliadnuť už teraz. A ide o tragicky zlý film.
Herkules (Kellan Lutz) sa túži oženiť s Hebe (Gaia Weiss). Ich láske však nepraje Herkulov nevlastný brat Ifikles (Liam Garrigan), ktorý je zároveň následníkom trónu svojho otca Amfitryona (Scott Adkins). Herkula nakoniec vyženú z Grécka v snahe utajene ho zabiť. Prežije však spolu s bojovníkom Sotirisom (Liam McIntyre) a odhodlá sa použiť svoje nadľudské schopnosti k oslobodeniu Grécka spod tyranie Amfitryona.
Dej snímky je ako rovná čiara medzi bodom A a bodom B. Od začiatku viete, ako to skončí a po prvej štvrťhodine vám už oťažievajú viečka od nudy. Scenár patrí k tomu najhoršiemu bezcennému zdrapu lacných replík, aké boli tento rok na filmovej scéne vyprodukované. Písali ho pritom štyria ľudia. Dialógy sršia absenciou akejkoľvek snahy aspoň o zminimalizovanie tuposti postáv. Tie buď nariekajú, kričia, alebo sú stelesnením ultimátneho zla, prípadne dobra. Postavy tiež hojne hláškujú, poväčšinou ale ich úsilie tragicky zlyháva.Preto je prakticky nemožné brať hrdinov príbehu vážne.
Kellan Lutz, hrajúci Herkulesa, je herecké poleno číslo 1. Pokiaľ ste ho už v nejakom inom filme videli, vedzte, že podobne hrozný je aj tu. Nejde o to akú postavu hrá, stále je skrátka rovnaký. Je tragické, keď si divák uvedomí, že jeho patetická absencia akéhokoľvek výkonu, ani nie je výsledkom ešte patetickejšieho scenára, ale samotného herca. Podobne nepozerateľní aj iní herci v obsadení, vrátane Liama Garrigana a otravnej Gaii Weiss. Ako takú snahu, podkopanú však scenárom, ukazuje len Scott Adkins a Liam McIntyre, ktorého diváci poznajú ako charizmatického Spartaca z rovnomenného seriálu.
Réžia na tom nie je o nič lepšie. Pri tak detinsky hlúpom scenári sa nie je čomu čudovať, no na druhej strane by sa z neho dalo spraviť aspoň minimálne menej debilné béčko, stačilo by pridať trochu krvi. Bohužiaľ, Hollywood chcel aby sa film so 70 miliónovým rozpočtom dobre predával a tak rating musel ostať pri PG 13 , čo je posledný klinec do rakvy pre akýkoľvek, aspoň malý náznak pozerateľnosti snímky. Renny Harlinuž dávno nie je režisérom, ktorý priniesol kvalitnú Smrtonosnú pascu 2 (1990),alebo Cliffhangera (1993). S tým sme už zmierení. Teraz už len spečatil už aj tak nízku kvalitu jeho filmov v 21. storočí.
Herkules: Zrod Legendy nevie, čo znamená slovo invencia a bohužiaľ, unikol mu aj význam réžia na úrovni. Ono totiž celý film nie je ani hollywoodskou akčnou zlátaninou na aké sme zvyknutí. Akčná stránka filmu, ktorá je „ťahákom“, zaberá síce väčšinu stopáže, no je nielen chaoticky zostrihaná, ale aj zle nasnímaná. To platí aj pre pokojnejšie momenty filmu. Seriózne, to sa musí kamera otáčať a ustavične hýbať okolo osi aj vo chvíľach, keďto vôbec nie je potrebné, ba čo viac, nežiaduce? Škaredé, očividne digitálne efekty sú potom už len čerešničkou na torte nepodarku menom Herkules: Zrod Legendy. A áno, počet spomalených záberov je ďaleko za hranicou únosnosti. Ako inak, ani 3D konverzia filmu vôbec nič nepridáva. Pridajte si k sérii nepodarkov aj fádnu, tisíckrát počutú hudbu.
Herkules: Zrod Legendy je tak zlý film, že paradoxne jedným z mála jeho plusov, je dĺžka. Končí v 90. minúte. Mať tak o pár minút viac, už by hrozilo poškodenie mozgových buniek. Pokiaľ ste Herkulovým fanúšikom, určite sa filmu vyhnite veľkým oblúkom. A pokiaľ sa k nemu predsa len odhodláte, prajem vám pevné nervy.
Informácie o filme
Réžia: Renny Harlin
Scénar: Renny Harlin, Daniel Giat, Sean Hood, Giulio Steve
Kamera: Sam McCurdy
Hudba: Tuomas Kantelinen
Obsadenie: Kellan Lutz, Gaia Weiss, Richard Reid, Roxanne McKee, Scott Adkins, Liam McIntyre, Johnathon Schaech, Rade Šerbedžija, Kenneth Cranham, Luke Newberry, Bashar Rahal, Sarai Givaty, Jukka Hilden, Liam Garrigan
Naše hodnotenie
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám!