Ona stretne Jeho, zamilujú sa, osud im kladie do cesty prekážky, no ich láska je silnejšia. Nedá sa ani len zrátať, koľkokrát sme už túto variáciu v najrôznejších romantických filmoch videli. Ibaže tentokrát je to inak. Nezabudnite si vziať okrem pukancov do kina aj balíček vreckoviek – budete ho potrebovať. Hazel a Augustus totiž rozhodne nie sú typickí tínedžeri. Netrávia čas s rovesníkmi v baroch a na diskotékach, pohľady sa im stretnú v podpornej skupine pre mladých ľudí trpiacich rakovinou.
Rovnomenná knižná predloha od amerického spisovateľa Johna Greenamá mnoho kvalít - občas láskavý, občas sarkastický humor, reálne zakomponovanú tragiku...Najväčšia sila knihy však spočíva v úžasne napísaných charakteroch. Zhubné ochorenie nie je vlastne jediná vec, čo ústrednú dvojicu odlišuje od ostatných adolescentov. Boli nútení prirýchlo dospieť, a to sa odráža v ich pohľade na svet. Sú rozumní, sčítaní, inteligentní, na všetko majú svoj názor. Vzhľadom na to, že kniha aj film sú rozprávané z pohľadu Hazel (ShaileneWoodley), jej láska Augustus (Ansel Elgort) je vykreslený len z jej pohľadu. Je reálny a až absurdne ideálny zároveň – priveľa filozofuje, je schopný romantických gest, a je presne takým chlapcom, akého si pri prvej láske zaslúžia všetky dievčatá. Vďaka tomu, že na scenári spolupracoval autor knihy so Scottom Neustadterom a Michaelom Weberom (500 dní so Summer, 2009), prechod medzi predlohou a adaptáciou bol plynulý. V istých momentoch by sa adaptácia dala nazvať až príliš otrockou, ale scenár mal stále v sebe iskru. Napriek tomu, že scenáristi neboli inovatívni pri pridávaní scén, film mal veľmi svieži nádych a bol vyštylizovaný do posledného detailu. Nádherné boli scény v dome Anny Frankovej, kde zvuková nahrávka Anniných zápiskov len podtrhla emotívnosť okamihu. Oceňujem taktiež malé kreatívne vybláznenie sa v podobe kreslených bublín, v ktorých sa zobrazovala SMS komunikácia hlavných postáv.
Postavy vynikajúcim spôsobom do života priviedli vhodne zvolení herci. Napriek mojim počiatočným obavám, ako budem vnímať Shailene s Anselom ako zamilovaný pár, keďže v predošlom spoločnom filme hrali súrodencov, boli práve oni dvaja ťahúňom chémie medzi postavami. Shailene Woodley už v Divergencii (2014) ukázala, že je jednou z najsľubnejších tvárí svojej generácie – či sa smeje, alebo trpí, vtiahne vás do deja. Verím jej, že je Hazel. Na druhej strane, je Ansel Elgort veľkým prekvapením. Výborne zvládol všetky aspekty svojej postavy a v dramatických scénach bol snáď ešte lepší ako jeho herecká partnerka. Spolu tvorili nádhernú dvojicu a pri pohľade na nich asi každý divák zahodil realitu za hlavu a jednoducho dúfal, že sa stane zázrak. Z množstva vedľajších postáv žiari Willem Dafoe ako večne opitý spisovateľ Peter van Houten, pretože napriek tomu, že nemôžete uveriť, čo za slová mu vychádzajú z úst, užívate si každú jednu scénu s ním. Aj keď je podfarbená švédskym hip-hopom.
Snáď jediným výraznejším negatívom filmu bol slabší rozbeh, pretože nebyť hadičiek v Hazelinom nose, spočiatku by pôsobil ako tuctová romantická komédia. Keď sa však misky váh začali povážlivo nakláňať na stranu drámy, film začal klapať ako hodinky. Jeho čaro spočíva v tom, akú veľkú skupinu divákov je schopný zasiahnuť. Samozrejme, primárne je určený divákom (respektíve diváčkam) vo veku hlavných postáv, je však jedným z mála takýchto príbehov, pri ktorom si prídu na svoje aj starší diváci. Emócie jednoducho fungujú. Už z načrtnutého príbehu je jasné, že to nebude šťastný príbeh. Nielen na hlavnej dvojici, ale aj na ich rodinách je vidieť strašný dopad choroby a všetkých komplikácií, ktoré so sebou prináša. Paradoxne je to však príbeh o šťastí. O šťastí z lásky, o radosti zo života, aj keď vieme, že je len dočasná. Napriek množstvu tragických momentov vo filme sa divák nikdy necíti citovo vydieraný. Humor je totižto správne vyvážený a takpovediac všadeprítomný – prechádza od jemných, úsmevných momentov až po čierny humor najväčšieho kalibru. Scéna s vajíčkami s prehľadom valcuje ostatné. Častokrát sa zasmejete aj cez slzy, ktoré sú pre citlivejšie nátury prakticky nevyhnutné, čím viac sa blíži záver. Film však za sebou zanechá pozitívnu stopu a túžbu zhliadnuť ho ešte raz, pretože ponúka priestor na zamyslenie, čo je v ľudskom živote skutočne krásne.
Slovami Augustusa Watersa: „Je to dobrý život, Hazel Grace.“
Informácie o filme
Réžia: Josh Boone
Scénar: Scott Neustadter, Michael H. Weber, John Green
Kamera: Ben Richardson
Hudba: Nate Walcott, Mike Mogis
Obsadenie: Shailene Woodley, Ansel Elgort, Willem Dafoe, Laura Dern, Nat Wolff, Lotte Verbeek, Sam Trammell, Mike Birbiglia, Maurice Nathan Weert, Emily Peachey
Naše hodnotenie
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám!