Brian Singer je človek, ktorý vie, čo robí. Jeho režijné projekty sú skoro všetky úspechom. Keď roku 2000 nakrútil X-men a bola to šupa, tak nečudo, že v roku 2003 prišlo pokračovanie, čo bola šupa ešte väčšia. Žiaľ, potom sa Singer na svoje zmutované dieťa vykašlal a tretí film už nerežíroval.
Keďv roku 2006 do kín prišiel tretí X-Men: Posledný vzdor v nešťastnej réžii Bretta Ratnera, myslel som si, že s mutantskou sériou je koniec. Nepodaril sa ani X-Men Origins: Wolverine z 2009, ktorý len potvrdil moju temnú veštbu. Producenti v 20th Century Fox ale vytušili, že z X-menov sa dajú ešte vytiahnuťnejaké peniažky a tentokrát sa ich voľba ukázala ako šťastná. V réžii Matthewa Vaughna vznikol X-men: Prvá trieda, ktorý sa odohráva roku 1962 počas Kubánskej krízy. Dostal do vienka veľmi príjemnú retro atmosféru a veľmi kvalitnú, filmársku prácu po všetkých stránkach. Bol to úspech a zároveň prvý stavebný kameň novej ambicióznej trilógie. Tentoraz sa kormidla chytil kapitán, ktorý dohliadal na vznik prvých dvoch filmov, Brian Singer.
Ak Vám záver Posledného vzdoru pripadal ako keby vám v detskom veku niekto zobral cukríky, neboli ste sami. Podobný pocit zaiste pociťoval aj samotný Singer, a preto sa rozhodol sériu opraviť a potiahnuť ju iným smerom. Ako ale zmeniť to,čo už raz bolo nakrútené a pritom nevodiťdiváka za nos? No predsa cestovaním v čase! Aj keď tento nápad znie dosťšialene, vydaril sa.
V blízkej budúcnosti Mutanti vedú neľútostnú vojnu proti ľuďom, v ktorej ale prehrávajú a čaká ich zotročenie alebo zánik. Jedinou šancou ako sa z takto nepríjemnej situácie dostať, je poslať do minulosti najobľúbenejšieho mutanta zo všetkých, Wolverina (Hugh Jackman). Ten má za úlohu odcestovaťdo sedemdesiatych rokov, vypátrať Mladého Profesora X spolu s Magnetom a s ich pomocou zabrániť udalostiam, ktoré zapríčinili vojnový masaker.
Samotný Wolverine cestovať časom síce môže, Hugh Jackman to ale nedokáže. Keď si porovnáte terajšieho Wolverina s Wolverinom spred štrnástich rokov, je vidno, že čas si nevyberá. Sledujeme potom paradox podobný tomu v Hobitovi, keď tá istá postava pôsbí staršie v dejovej línii zo sedemdesiatych rokov, ako v dejovej línii z roku 2000.
Ničto ale nemenína tom, že Budúca minulosť je po všetkých stránkach (s výnimkou slovenského prekladu názvu snímky) výborným filmom. Od prvých sekúnd diváka zaplaví temná atmosféra a nepustího skoro až do konca. Postavy sú výborne napísané a skvelé na nich je, že ani jedna z nich nie je vyslovene záporná. Do všetkých sa dokážete vcítiť a každej jednej dokážete dať za pravdu. Ich motívy sú uveriteľné a chápete ich.
Mňa osobne najviac potešil James McAvoy (mladý profesor Xavier) s výzorom štýlového hipíka, ale skvelo si počína aj Michael Fassbender v roli Magneta. Peter Dinklage taktiež nebol zlý, no ja ho mám už naveky zafixovaného ako Tyriona z Hier o tróny. A tak pre mňa nebol reálnou postavou, ale skôr Tyrion hrajúci v X-menoch.
Bol som prekvapený, koľko priestoru venoval film postave Mistiq –Raven (Jennifer Lauwrence). Čím dlhšie bude na plátne, tým vaše sympatie k postave budú vzrastať. V konkurencii takýchto dobre zahratých postáv mi prišlo, ako by sa Jackmanov Wolverine trochu strácal.
Days of Future Past sú veľkofilmom a ponúkajú len to najlepšie z toho, čo slovo veľkofilm znamená. Hrmiaca hudba, veľkolepé zábery na zničené mesto, výbuchy, spomaľovačky, obrovské budovy vyrvané zo zeme, to všetko v áčkovom balení, ale vždy len v takej miere, aby zostal prvoradý dôraz na príbeh a postavy.
Čo na filme zamrzí, je jeho posledných pár minút, ktorémi prídu oproti zvyšku až príliš veselé a do celkovej atmosféry sa akosi nehodia.
X-man Days of Future Past je výborným filmom, ale sto percent si odo mňa nezaslúži. Je to po všetkých stránkach skoro dokonalý film, chýba mu ale určitý wau efekt, ktorý by ma prinútil rozmýšľať o filme ešte pár dní po premiére. Aj tak ale odporúčam ísť si ho pozrieťdo kina, určite nebudete sklamaní.
Informácie o filme
Réžia: Bryan Singer
Scénar: Jane Goldman, Simon Kinberg, Matthew Vaughn
Kamera: Newton Thomas Sigel
Hudba: John Ottman
Obsadenie: Hugh Jackman, Michael Fassbender, James McAvoy, Jason Flemyng, Ian McKellen, Jennifer Lawrence, Patrick Stewart, Nicholas Hoult, Ellen Page, Peter Dinklage, Halle Berry, Shawn Ashmore, Lucas Till, Daniel Cudmore, Fan Bingbing, Booboo Stewart, Omar Sy, Evan Peters, Adan Canto, Larry Day, Evan Jonigkeit, Jaa Smith-Johnson, Amelia Giovanni, Gregg Lowe, Josh Helman, Thai-Hoa Le, Jason Deline, Robert Crooks, Anna Paquin
Naše hodnotenie
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám!