Kniha, ktorá si od svojho vzniku niesla status nezfilmovateľná, sa predsa len dočkala svojho uvedenia na veľké plátna, najnovšie aj na Blu-Ray disky.
Náročnej úlohy dodať príbehu pohyb a aj jedinečnú audiovizuálnu formu sa zhostila režisérska dvojica Lana a Andy Wachowski spoločne s Tomom Tykwerom. Kto iný mal väčšie právo chopiť sa tejto výzvy, ako režiséri svetového mena? Lana a Andy si fanúšikov filmu získali už svojimi staršími, naozaj výnimočnými dielami, akými bola trilógia Matrixu (1999-2003), či filmom s revolucionárskym nádychom V ako Vendeta (2005). Nemecký režisér Tom Tykwer si uznanie a povedomie cinefilov získal hlavne snímkami ako Lola beží o život (1998) a atmosférickou drámou vraha s dokonalým čuchom Parfum: Príbeh vraha (2006).
Všetko je prepojené. Oficiálne „heslo“, ktorým sa film prezentuje po celom svete, sa nevzťahuje len k samotnému príbehu. Jedná sa o naozaj rozsiahly projekt, do ktorého boli zapojené okrem rodných krajín režisérov, teda Nemecko a USA, aj Hong Kong a Singapur. Natáčanie spojilo nielen krajiny, ale aj hercov rôznych národností do jedného univerza. Cieľom bolo po rokoch vytvoriť európsky veľkofilm, ktorý by divákov zaujal. Film však nevzbudil očakávaný záujem, svojimi tržbami sa ani zďaleka nepriblížil úspešnému Matrixu, a tak sa zapísal medzi menej divácky obľúbené snímky režisérskeho tria. Napriek tomu však množstvo divákov, ktorí film videli, nešetrí chválou a Atlas mrakov odporúčajú všade, kde sa dá. Filmoví kritici sa naopak v tomto smere rozchádzajú. Jedni považujú film za inovatívny, iní zas tvrdia, že pracuje s formálnymi princípmi, s ktorými pracovalo už mnoho diel pred ním. Kde je pravda?
Najskôr sa pozrime na rovnomennú knižnú predlohu, ktorá bola nominovaná na niekoľko prestížnych ocenení: medzi nimi napríklad na Booker Prize, Arthur C. Clarke Award či Nebula. Šesť príbehov z rôznych období ľudstva má svojich šesť rôznych rozprávačov, ktorých osudy čriepkovito pozorujeme, a z ktorých skladáme finálny obraz o prepojených osudoch a posolstve, ktoré sa nám snažia predať. Prvý príbeh mladého právnika z roku 1849, bojujúceho o život na svojej lodi, čítame z denníka. Neskôr sa stretávame so skladateľom, ktorý sa snaží preraziť vo svete hudby a napísať svoje jedinečné hudobné dielo. Jeho osudy nám naopak sprostredkovávajú listy, ktoré píše svojmu mladému milencovi. V roku 1973 sa mladá novinárka stretáva s tajomstvom, kvôli ktorému prichádza o život mnoho ľudí a zisťuje, že teraz je v ohrození aj ona. Štvrtý príbeh zo súčasnosti rozpráva o starnúcom nakladateľovi, ktorý sa snaží sám zachytiť svoj život na listy papiera. S umelo vytvorenou ženou, ktorá je rovnako ako jej spoločníčky odsúdená k otrokárstvu v druhej polovici 22. storočia, sa stretávame v piatom príbehu. Na záver spoznáme muža, ktorý sa vďaka sérii udalostí bude musieť zamyslieť na vierou svojho ľudu a bojovať o život svojich blízkych v postapokalyptickom svete.
Skutočne bohatý obsah, čo poviete? Ako som už načrtol, každý z príbehov je rozprávaný iným štýlom, prvé dva príbehy sa obmedzujú na denník a listy; tretí, štvrtý a šiesty sa výrazne líšia štýlom, akým sú vyrozprávané; piaty je objasnený formou rozhovoru a spomienok vybavujúcich sa počas neho. Pre filmové účely museli byť, alebo jednoducho boli, tieto štýly do istej miery zmenené, čo fanúšikov predlohy asi veľmi nepotešilo, rovnako ako fakt, že niektoré osudy boli zásadne pozmenené či skrátené, pričom z posolstiev knihy zostala samotná kostra. Keďže každý z príbehov je rozprávaný diametrálne odlišne od druhého, podobný postup by sa žiadal aj pri filmovom spracovaní. Audiovizuálna verzia príbehu nám však prináša odčlenenie jednotlivých celkov len na úrovni žánru. Denník a listy sú síce zachované, ale len ako vedľajší prvok jednotlivých scén. Zo života nakladateľa v štvrtom príbehu sa stala komédia, ktorá miestami prechádza do strojenosti až trápnosti. Napriek tomu filmu dokážete odpustiť jeho nízku úroveň najmä pre jeho strhujúci zvyšok. Historická dráma, sci-fi, ľúbostná dráma, thriller, komédia, psychologické podobenstvo. A to všetko v jednom filme. Kto by odolal?
Každá z častí je prepojená s tou druhou. Denníky sa objavujú v časti s listami, listy v roku 1975 číta novinárka, ... Všetko so všetkým súvisí, všetko je ovplyvňované všetkým. V úvode sa s každým hrdinom stretávame v krátkej sekvencii, ktorú tvoria najviac napínavé a zlomové okamihy z ich životov, čím si tvorcovia od prvých minút získavajú všetku našu pozornosť a záujem o vývoj príbehu. Spočiatku síce divák nemá potuchy ako spolu jednotlivé príbehy súvisia (pokiaľ nepatrí k tým extrémne vnímavým), no vďaka očakávaniu film s najväčšou pravdepodobnosťou ani po hodine neobjasnených súvislostí nevypne.
Jednotlivé epizódky sú prepojené na základe jednak obrazových podobností, ako aj podobností akcie. Prechody pôsobia prirodzene, keďže hudba mnohokrát prechádza z jedného príbehu do druhého. Divák môže sledovať zjavné i menej zjavné paralely medzi epizódami. Prečo divákom príde Atlas mrakov inovatívny? Viacúrovňový príbeh nie je ani v klasickej kinematografii ničím neobvyklým, rovnako ako spätné rozprávanie (piaty príbeh). Preto nie je možné hovoriť o zlomovej zmene v rozprávaní, i keď tvorcovia tento pomerne častý jav znásobili. Film ako celok sa po analýze javí, so všetkými zákonitosťami a zvratmi, ako bežný hollywoodsky šablónový film. Ilúziu novátorstva spôsobujú len zmeny žánrov, ktoré však nie sú natoľko výrazné, ako by si knižná predloha vyžadovala. Hoci väčšiu časť filmu nechápeme súvislosti medzi jednotlivými úrovňami, na záver sa nám všetko spojí do jedného relatívne uceleného diela a s nadšením konštatujeme že sme pochopili pointu a hlavnú myšlienku filmu. Znamená to, že sme nadmieru inteligentní a pozorní diváci? Ale kdeže! Hlavný rozprávač nám po častiach ústrednú myšlienku rozpovie sám, rečnícke otázky postáv a ich vnútorné monológy nás privedú k správnemu rozlúsknutiu tohto orieška.
Tvorcovia skrátka jednoducho vedeli, čo robia. Vystavali film, v ktorom určite nájdete aj svoj obľúbený žáner, vložili do neho banálne a všeobecné posolstvá, a k tomu všetkému vás, ako čerešničku na torte, nechali myslieť si, že patríte medzi géniov a extrémne vnímavých divákov. Napriek tejto účelnosti a skrytej šablónovitosti sa jedná o nadmieru pútavý, profesionálne zvládnutý a dlhodobý filmový zážitok, ktorý si pravdepodobne budete mať chuť čo najskôr zopakovať. Nízke hodnotenia filmových kritikov považujem za prejav nesúhlasu s prezentáciou filmu ako veľdiela. Prečo nepriznať, že je Atlas mrakov len jedným z výborne zvládnutých filmov?
Blu-Ray disk bohužiaľ neponúka žiadne bonusové materiály, avšak určite poteší nielen tradičná vysoká kvalita obrazu, ale i zvukovej stopy v českom dabingu.
Plusy:
+ Masky
+ Pútavosť príbehu
+ Akcia
+ Hudba
+ Kulisy
Mínusy:
- Doslovnosť pri odhaľovaní pointy
- „komické“ segmenty
Hodnotenie: 85%
Cloud Atlas, Německo / USA / Hong Kong / Singapur, 172 min.
Žáner: Dráma / Mysteriózny / Sci-Fi / Psychologický
Réžia: Tom Tykwer, Lana Wachowski, Andy Wachowski
Predloha: David Mitchell (kniha)
Scenár: Tom Tykwer, Lana Wachowski, Andy Wachowski
Kamera: John Toll, Frank Griebe
Hudba: Johnny Klimek, Tom Tykwer, Reinhold Heil
Hrajú: Tom Hanks, Halle Berry, Jim Sturgess, Hugo Weaving, Hugh Grant, Ben Whishaw, Jim Broadbent, Susan Sarandon, Keith David, James D'Arcy, Xun Zhou, Du-na Bae, Alistair Petrie, Götz Otto, David Gyasi, Robert Fyfe, Zhu Zhu, Mya-Lecia Naylor, Genevien Lee, Martin Wuttke
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám!